Vysoká škola, pre mnohých symbol úplnej slobody, osamostatnenia sa od rodičov aj prísnych stredoškolských pravidiel. Aj preto sa nejeden z nás o tom, kam na VŠ, rozhoduje aj podľa vzdialenosti od bydliska. Nech je skrátka vysoká čím ďalej, aby to osamostatnenie sa a sloboda boli úplné.
Pri tom všetkom nadšení však robíme aj omyly, ktoré by sme robiť ani nemuseli. Stačilo by to všetko vnímať iba trochu triezvejšie. Ktoré 3 mylné predstavy o živote na vysokej sú tie najčastejšie?
- Nejde o to, aká vysoká…
No vlastne na tom veľmi záleží. Nie je totiž vysoká ako vysoká, ani odbor ako odbor. Je preto vopred zrejmé, že ak si zvolíte ľahšiu cestu a vyberiete sa študovať trebárs sociálnu prácu, štúdium vás asi príliš nevyšťaví, keďže ani zohnať si voľne dostupné diplomovky online ako inšpiráciu nebude väčší problém, ale čo z toho, keď po škole sa len veľmi ťažko zamestnáte. Minimálne vo vyštudovanom odbore určite a ak sa vám aj „pošťastí“, nerobte si ilúzie o plate.
Je preto dobré zvoliť si perspektívnejší študijný smer, prípadne nech už študujete čokoľvek, pracovať ešte popri škole v iných odboroch. Nech si rozšírite obzory a získate cenné kontakty. Nikdy totiž neviete, čo sa Vám po škole môže zísť.
- Vysokoškolský diplom ako záruka skvelej práce
Väčšina z nás študuje, študovala či chce študovať vysokú, aby sme získali lepšie vzdelanie, prehľad, možnosti. Bohužiaľ, súčasná spoločenská situácia aj stav na trhu práce u nás sú také, aké sú. A teda ani vysokoškolský diplom, hoci aj s vyznamenaním ešte nikomu nič nezaručuje. Lebo diplom je jedna vec a mnohými zamestnávateľmi požadovaná prax vec druhá. Opäť sa teda vraciame k práci popri štúdiu, ideálne v oblasti, ktorá Vám je blízka a viete si v nej predstaviť fungovať aj po škole.
- Slobodní, dospelí, ale s podporou rodičov
Osamostatniť sa, ideálne nič závažné neriešiť, ani nerobiť a vysokoškolským životom len tak preplávať. Veď svet je gombička a dnes už nie je problém si nájsť aj rozmanité bakalárske práce vzor č inú pomoc, vďaka čomu sa ani pri písaní záverečnej práce príliš neunavíme.
A trápiť sa s peniazmi či výdavkami na vysokú? Na čo, veď sú tu naši rodičia, tí to predsa logicky zatiahnu.
Neriešiť financie je síce bohémske, ale aj ten najväčší bohém skôr či neskôr narazí na ich nedostatok. Pretože spoliehať sa iba na rodičov, doslova ich vyciciavať a nijako sa nesnažiť aj finančne osamostatniť je všetko, len nie dospelé. Aj preto by sme sa už na škole mali naučiť plánovať, šetriť, zarábať a odkladať. Na horšie časy, na každodenné výdavky, na zaujímavú zahraničnú stáž v lete… Možno aj na pomoc rodine či skrátka ako dôkaz toho, že sme skutočne dospelí a schopní sa o seba postarať. To je totiž tou skutočnou slobodou a osamostatnením sa. Hoci v malom, ale také začiatky sú. A aspoň Vás to pripraví na rôzne životné situácie mimo vysokoškolskej bubliny, na ktoré isto narazíte.
Skúste sa preto hneď od začiatku štúdia na vysokej vyhnúť týmto 3 častým omylom a robte to inak. Lepšie a s rozumom. Nech z vysokej vyťažíte maximum.