ZDIEĽAŤ

Začneme z ostra. V Belgicku sa vyrába viac ako 800 druhov pív, len si to predstavte! Krajina produkuje vyše 220 000 ton čokolády ročne, čo je 22 kg čokolády ročne na jedného obyvateľa. Samozrejme, že to všetko nezjedia sami, prevažná väčšina je určená na export. Viac ako 900 ton čokolády sa ročne predá len na bruselskom medzinárodnom letisku. Takmer každá obec v Belgicku má svoj vlastný čokoládový obchod, kde sa recepty často odovzdávajú z generácie na generáciu. Táto čokoládová kultúra a jej zdokonaľovanie sa cení na celom svete.

Okrem piva a čokolády sú Belgičania majstri vo vyrábaní biliardových gulí, 80% všetkých gulí pochádza práve z krajiny Šmolkov, Audrey Hepburnovej, Rubensa a komiksovej postavičky Tintina.

Belgičania milujú hranolky, dokonca ich aj vynašli. Síce sa o to hádajú s Francúzmi, ale pravda je na ich strane. Hlavne si ich v Belgicku neobjednávajte pod názvom’french fries.“ Hranolky sú robené zo starostlivo vybraných zemiakov a sú smažené na bravčovej masti a to hneď dvakrát. To je tajomstvo ich chrumkavosti. Majú tiež super wafle, ktoré sú v Belgicku oválne a hrubé a môžete si k nim objednať bonusy ako šľahačku, práškový cukor, jahody alebo džem.

Knižky s komisárom Maigretom, ktoré napísal Belgičan George Simenon, sú po biblii najviac prekladané literárne diela na svete a krajina tiež patrí medzi špičku diamantového priemyslu. V „Jeruzaleme západu“ ako je prezývané mesto Antverpy nájdete viac ako 1500 obchodov s diamantami. A samozrejme aj múzeum diamantov.

Mestá

Bruggy, tiež prezývané ako „Benátky Severu“ (spolu s Štokholmom a Corkom v Írsku), je mesto, kde akoby zastal čas — stále dýcha stredovekou atmosférou, ktorá si vás hneď získa. Úzke uličky, kamenné mosty, pokojná rieka, tajomné zákutia, množstvo bicyklov a zelene, útulné reštaurácie a kaviarničky sa vám určite zapíšu do srdca. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patrí trhové námestie s mestskou tržnicou, ktorému dominuje 83 metrov vysoká veža Belfried s 366 schodmi, budova radnice postavená v gotickom štýle, kostol svätej krvi, v ktorom je uložená schránka, ktorá vraj uchováva kvapku Kristovej krvi alebo kostol Panny Márie, ktorý v sebe ukrýva „Madonu s dieťaťom” od majstra Michalangela. Zaujímavá je aj návšteva rybieho trhu, na ktorom sa každý deň okrem pondelka predávajú morské ryby. Určite vyskúšajte mušle.

Leuven je zasa univerzitné mesto so známym pivovarom. Dobrá kombinácia, nie? Miestna katolícka univerzita je najstaršou vysokou školou tohto druhu na svete, v 18. storočí bol v meste založený pivovar, ktorý funguje a robí mestu meno dodnes. Vtedajšia pivovarnícka spoločnosť Interbrew sa premenovala na InBev a patrí pod ňu aj pivovar Stella Artois.

Antverpy si vyslúžili okrem označenia „Jeruzalem západu“ aj prezývku Rubensovo mesto, pretože tu žil flámsky maliar Peter Paul Rubens. Antverpy sa často zvyknú nazývať aj srdcom flámskeho výtvarného umenia, centrom diamantového obchodu či metropolou svetovej módy. Nájdete tu námestie Grote Markt, kde sa nachádza bronzová socha hrdinu Silvia Braba, Katedrálu Panny Márie, Rubensov dom (Rubenshuis) a množstvo ďalších pamiatok.

Brusel

V hlavnom meste Belgicka nemôžete vynechať jedno z najkrajších námestí na svete Grote Markt (Grande Place), kde nájdete prekrásnu budovu radnice, svetoznámu sochu Manneken Pis — cikajúceho chlapčeka z roku 1916, zastrešenú obchodnú pasáž sv. Huberta, katedrálu sv. Michala, či jednu z najväčších atrakcií mesta -Atómium, čo je 102 metrov vysoký kolos z hliníku a oceli. Bol postavený v roku 1958 pri príležitosti svetovej výstavby Expo.

Pekné je prímorské a kúpeľné mesto Ostende, historické mesto Tornai, milovníci vojnovej histórie by si nemali nechať ujsť mesto Bastogne, alebo bojové pole Waterloo, kde utrpel Napoleon zdrvujúcu porážku. Z prírodných krás je veľmi zaujímavá a pútavá jaskyňa Han-súr-Less, super túry môžete absolvovať v pohorí Ardenny.