K letu neodmysliteľne patrí kúpanie, dovolenka, zmrzlina a tiež stanovanie. Či už sa tento rok chystáte pod stan na letný festival, vodu alebo rodinnú dovolenku v kempe, nezabudnite si zbaliť všetko potrebné, aby ste si to poriadne užili. Nikto nechce niekoľko nocí pod stanom prebdieť a ráno vstávať s boľavým chrbtom a otlačenými bokmi. Čo pri balení vecí nevynechať?
Určite vás neprekvapí, keď začneme svätou trojicou – stan, spacák a karimatka. Na pohodlné stanovanie ale nestačí. Existuje veľa drobností, ktoré nezaberú veľa miesta, nezničia vám chrbát, ak vyrazíte s ruksakom na chrbte, a bez ktorých by ste si tých niekoľko dní až toľko neužili.
Nepodceňte kvalitu stanu, spacáku i karimatky
Vráťme sa ešte na chvíľu k tzv. svätej trojici. Vybrať a zbaliť to správne vybavenie totiž nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na čo si dať pozor?
- Ak vyrážate stanovať ďalej než k babičke na záhradu, určite by ste sa nemali uspokojiť so stanom z hypermarketu za pár stoviek. Nikdy neviete, aké vás prekvapí počasie, takže by mal stan zvládnuť aj horšie podmienky ako výdatný dážď alebo silný vietor. Pred cestou si overte aj váhu a rozmery zabaleného stanu – rodinný 10 kilový stan sa na chrbte dosť zle ponesie.
- Spacákov je na trhu nespočetné množstvo, rieši sa ich dĺžka, váha, údržba, tvar, teplotné určenie, … Vedzte, že na leto vám bude stačiť spacák z dutých vlákien, v dekovom spacáku budete mať viac miesta, v múmii udržíte viac tepla, no a dĺžka záleží len na vašej postave. A ak sa chystáte pod stan autom, pokojne si miesto spacáku zbaľte obľúbenú perinu alebo deku. Ráno budú síce navlhnuté, ale na slniečku rýchlo vyschnú.
- No a teraz sa musíte rozhodnúť, na čom budete spať. Ponúka sa niekoľko možností. Penová karimatka alebo špeciálny nafukovací matrac do stanu? Klasickú penovú karimatku jednoducho rozbalíte a spíte, je ľahká, ale ucítite pod ňou každý kamienok. K nafukovaciemu matracu si budete musieť pribaliť kompresor a v noci vám bude väčšia zima, vzduch v matraci sa neohreje.
Drobnosti, vďaka ktorým si stanovanie užijete
Konečne sa dostávame k tomu, čo nezabudnúť, aby sa stanovanie nezmenilo na nočnú moru.
V noci okrem karimatky a spacáku iste oceníte to, keď si hlavu podložíte vankúšom. Mikina zrolovaná pod hlavou vám pohodlie nezaručí. Či už si zbalíte svoj obľúbený vankúš zo spálne alebo skladnejší nafukovací vankúšik, váš krk vám poďakuje.
Jediným zdrojom svetla, ktorý vám umožní večer v stane nájsť zubnú kefku a v noci sa nebáť vyliezť na záchod, bude baterka alebo čelovka.
Pri balení myslite na to, že do stanu nejdete len spať, ale bude to na pár dní váš celodenný príbytok. Ráno sa budete potrebovať naraňajkovať, večer sa prezliecť do teplejšieho oblečenia, osprchovať sa, chrániť sa pred slniečkom aj proti komárom, ošetriť rany, urobiť oheň, a podobne. Na zoznam vecí si teda pripíšte tiež:
- varič a plynovú bombu, zápalky alebo zapaľovač, ešus, hrnček a príbor,
- nôž a sekeru,
- opaľovací krém, panthenol a repelent,
- hygienické potreby, toaletný papier, navyše iste oceníte vlhčené obrúsky,
- lekárničku,
- dostatok oblečenia, na večer teplejšie,
- pršiplášť a nepremokavé topánky,
- plavky a uterák, ak bude v blízkosti možnosť kúpania sa,
- potraviny a pitie.
Zoznam vecí je samozrejme orientačný, možno sa budete stravovať v reštauráciách, niekto to pod stanom vydrží aj 3 dni bez kúpania. ? Pri všetkých veciach si však pred cestou skontrolujte, či sú funkčné, nech vás nakoniec neprekvapí prázdna bomba variča alebo deravý pršiplášť uprostred prechádzky.