ZDIEĽAŤ
Chcete začať podnikať

Chcete začať podnikať, ale neviete v čom? Kde hľadať nápady na podnikanie z domu, online, na materskej dovolenke či na dedine? Vyrábať produkty alebo predávať služby? Máme pre vás desiatky tipov na to, s čím začať podnikať na Slovensku.

Skôr než si odpoviete na otázku, v čom začať podnikať, mali by ste sa na ňu pozrieť hneď z niekoľkých uhlov pohľadu. Pri výbere podnikateľského nápadu totiž viac ako inde platí „dvakrát meraj, raz strihaj“.

Oplatí sa podnikať v tom, čo vás baví, alebo v tom, v čom ste dobrí? Hľadáte nápad na podnikanie, ktorý je skutočne originálny a inovatívny? Alebo chcete ísť na istotu? Vo všeobecnosti platí, že by ste sa nemali nechať zlákať ziskovými oblasťami, ak im nerozumiete, nemáte v nich sieť kontaktov, alebo nepoznáte legislatívu. To isté platí o podnikaní v tom, po čom je až príliš veľký dopyt. Dostanete sa totiž do vysoko konkurenčného prostredia, kde môžu byť nízke marže a kde zarobia len tí najlepší.

S inšpiráciou, kde hľadať nápady na podnikanie, vám môžu pomôcť napríklad knihy o podnikaní alebo rôzne tipy, s čím začať podnikať, uvedené v tomto článku.

Predaj tovaru

Medzi podnikateľské nápady, ktoré dokážete zrealizovať veľmi rýchlo, patrí aj klasický nákup a predaj produktov od iných výrobcov (napr. turistickú obuv). Otvorte si kamenný obchod, založte e-shop, alebo využite priamy/podomový predaj, podobne ako niektoré známe kozmetické značky.

Pomôcť si môžete aj inovatívnymi obchodnými modelmi. Namiesto vlastných skladov využívajte dropshipping (formu externého skladu, tovar zákazníkovi posiela priamo dodávateľ), alebo namiesto jednorazových transakcií stavte na tzv. subscription model (špecifická forma predplatného, pri ktorom produkty zákazníkom posielate na mesačnej báze).

Výroba a predaj vlastných produktov

O čosi náročnejšou alternatívou, v čom začať podnikať, je výroba. Môžete začať v malom, napríklad s výrobou koláčov, prírodných limonád, ručne robenou kozmetikou alebo výrobou hračiek pre deti, masážne prístroje, či šitím odevov.

Pri výrobe však netreba zabúdať na to, že výrobky musia často spĺňať rôzne legislatívne požiadavky, môžu vyžadovať certifikáciu či splnenie požiadaviek na ich bezpečnosť a nezávadnosť.

Predtým než sa do podnikania vo výrobe pustíte, zamyslite sa, či chcete vaše výrobky aj sami distribuovať k zákazníkom, alebo stavíte na partnerstvá a využijete existujúce distribučné kanály.

Služba

Ak ste v niektorej odbornej oblasti doma, založte si živnosť alebo eseročku a začnite svoje služby predávať ako freelancer/ka na voľnej nohe. Na takýto podnikateľský nápad zvyčajne budete potrebovať iba minimálny kapitál a taktiež ide o podnikanie s menšou legislatívnou reguláciou.

A s čím začať podnikať v oblasti služieb? Populárne sú napríklad výučba cudzích jazykov, prekladateľstvo, účtovníctvo, fotografovanie, grafika a tvorba webstránok, copywriting, gastro zariadenie, interiérový dizajn či terapeutické a koučovacie služby. Ak ste doma v IT, môžete pôsobiť ako programátor/ka, tester/ka alebo ako správca či správkyňa rôznych systémov či PPC kampaní.

Nezabúdajme ani na remeslá, ktoré majú stále zlaté dno. Maliarstvo, murárstvo či elektrikárske služby sú dnes pre nedostatok odborníkov cenné viac než kedykoľvek predtým. Nápad na podnikanie v službách však môže byť aj o niečo menej tradičný. Čo tak napríklad nakúpiť fototechniku, vybavenie podcastového štúdia, záhradnú techniku alebo drony a požičiavať ich za poplatok?