ZDIEĽAŤ

Cestovateľom zaiste netreba pripomínať dôležitosť kontroly vozidla pred každou cestou. Zvlášť, ak sa Vám už prihodila nejaká tá nehoda, ste obozretnejší. Pokiaľ nepatríte k tým vodičom, ktorí využívajú svoje vozidlo iba v letnom období, iste ste už vyriešili aj svoje zimné pneumatiky. Prezutie teda máte pravdepodobne za sebou (ak nie, rýchlo to zmeňte), no nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu tlaku v pneumatikách. Odborníci sa zhodujú, že údržba správneho tlaku je rovnako dôležitá ako údržba samotného motora. Navyše, ekonomické benefity môžu byť dokonca ešte vyššie. Správne nahustené pneumatiky majú dlhšiu životnosť, šetria palivo, zlepšujú správanie vozidla a zabraňujú vzniku nehodových situácii. Ak zohľadníte tieto fakty, potreba pravidelnej kontroly pneumatík je jasná.

Pneumatiky ovplyvňujú mnoho dôležitých detailov potrebných k bezpečnému a pokojnému priebehu jazdy. Je teda neprípustné podceňovať ich údržbu. Pravdou je, že vnútorný tlak pneumatík konštantne klesá aj počas chladného počasia a s nárastom teploty sa zvyšuje úbytok vzduchu v nich. Nárazy a ohyby pri odbočovaní tento jav ešte násobia, a preto je dohustenie pneumatík dôležité ako doplnenie nádrže. Odporúča sa skontrolovať tlak v pneumatikách aspoň raz za mesiac alebo pred dlhšou cestou, prípadne pred rotáciou pneumatík, kedy je dôležité upraviť rozdiely tlaku na prednej a zadnej náprave. Pri kontrole tlaku sa nemá zabúdať ani na náhradnú pneumatiku, v prípade jej potreby Vás môže nemilo prekvapiť nízky tlak po dlhšom čase nečinnosti.

Aby sa vodičom ubralo zo starostí a zvýšila sa bezpečnosť jazdy, novšie autá sú už vybavené systémom sledovania tlaku v pneumatikách, ktorý môže byť priamy alebo nepriamy. Priamy je komplexnejší a poskytuje vodičovi viac informácii ohľadom tlaku v jednotlivých pneumatikách. Nevýhodou je ale nutnosť namontovania senzorov aj do náhradnej sady kolies, ktoré vodič používa napríklad v zime. Nepriamy systém sleduje zmenu tlaku v pneumatikách na základe zmeny rýchlosti otáčania konkrétneho kolesa oproti zvyšným, na čo využíva už existujúci ABS systém vozidla. Nevýhodou sú relatívne časté falošné poplachy počas ostrejšej jazdy alebo aj neregistrovanie poklesu tlaku pokiaľ k nemu dôjde na viacerých kolesách. Jeho použitie si ale nevyžaduje dokúpenie senzorov a vodič tak môže pokojne využívať aj staršie plechové disky na prezutie.

Pravidelnú údržbu a kontrolu pneumatík, najmä tých zimných, nenahradí ale žiadny automatizovaný systém, a preto je na zodpovednosti vodiča udržať správnu funkčnosť a výkonnosť pneumatík. Základom je dobrý výber kvalitných zimných pneumatík, ktorý je uľahčený množstvom dostupných porovnaní a testov, kde sa odborníci zameriavajú na hlučnosť, ovplyvnenie spotreby, opotrebovanie a hlavne priľnavosť na mokrej alebo zamrznutej vozovke. Často sú v ponuke aj pneumatiky nevyhovujúcej kvality, o čom sa neinformovaný vodiči dozvedia až po ich kúpe. Z tohto dôvodu nezaškodí sledovať aktuálne testy pneumatík. Týmto spôsobom je možné dlhodobo ušetriť nielen finančné prostriedky, ale aj efektívne predchádzať možným kolíznym situáciám.

Cestujte bezpečne so zimnými pneumatikami a správnym tlakom v kolesách. Šťastnú cestu!

Zdroj: discounttire.com

Foto: pneumatiky.sk