ZDIEĽAŤ
Elektronika a cestovanie lietadlom: Na čo si dať pozor a na čo nezabudnúť.

Čaká vás dlhý let? Čas v lietadle plynie svojím vlastným tempom. Minúty idú pomaly, hodiny sú nekonečné a spánok, ktorý by vám pomohol zvládnuť let, neprichádza. Možno uvažujete nad tým, že sa vybavíte elektronikou, ktorá by vám pomohla zabiť nudu. Poznáte však pravidlá používania elektronických zariadení na palube lietadla?

V tomto praktickom sprievodcovi sa pozrieme na to, aké elektronické zariadenia si môžete pribaliť do príručnej batožiny. Priblížime obmedzenia počas letu a poradíme, ako zvládnuť niekoľkohodinový let.

Čo sú prenosné elektronické zariadenia?

Mobily aj notebooky sa radia medzi prenosné elektronické zariadenia. V skratke môžeme povedať, že prenosné elektronické zariadenia sú akékoľvek ľahké, elektricky poháňané zariadenia schopné komunikovať, spracovávať dáta a prenášať zvuk a obraz. Do tejto skupiny patria aj tablety, elektronické čítačky, smartfóny, MP3 prehrávače, fotoaparáty a mnohé elektronické hračky.

Práve na takéto zariadenia sa vzťahujú niektoré pravidlá a obmedzenia súvisiace s cestovaním lietadlom.

Zoznam povolených predmetov, ktoré si môžete so sebou zobrať na palubu, taktiež pravidlá ich používania sa medzi jednotlivými leteckými spoločnosťami môžu líšiť. Kým napríklad niektoré aerolinky vás môžu pustiť do lietadla so sklenenou fľašou s nápojom, zakúpenou v duty free obchodoch, iné spoločnosti sklo za žiadnych podmienok nepovoľujú. To isté platí aj pre elektroniku.

Preto si pred letom skontrolujte pravidlá leteckej spoločnosti, s ktorou plánujete letieť, pretože oni majú posledné slovo v tom:

  • aký typ zariadení a aké predmety si môžete vziať na palubu;
  • kedy ich môžete použiť;
  • ako ich môžete použiť.

Elektronika v príručnej batožine

Pravidlá prepravy elektronických zariadení stanovuje Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA). Ide o svetovú obchodnú organizáciu, ktorá združuje približne 290 leteckých spoločností. Asociácia vydáva usmernenia týkajúce sa prepravy elektroniky, zariadení s lítium-kovovými a lítium-iónovými batériami.

Akú elektroniku si môžete vziať do príručnej batožiny?

Medzi elektronické zariadenia, ktoré si zvyčajne môžete vziať na palubu lietadla, patria:

  • mobilný telefón;
  • laptop;
  • tablet;
  • elektronická čítačka kníh;
  • Mp3 prehrávač;
  • cestovná žehlička;
  • fén;
  • žehlička/kulma na vlasy;
  • e-cigareta;
  • holiaci strojček;
  • fotoaparát (na špeciálne vybavenie môžu platiť obmedzenia);
  • powerbanka s maximálnou kapacitou 100 Wh;
  • nabíjačka na mobil, batérie do mobilných telefónov.

Obmedzenia počas letu

Pred cestou sa uistite, že vaše zariadenia sú nabité. Pri bezpečnostnej kontrole môžu od vás požadovať, aby ste ich zapli. Nenabité zariadenie totiž predstavujú bezpečnostné riziko (v priestore pre batériu môžu byť ukryté nebezpečné predmety alebo výbušniny). Ak sa vaše zariadenie na požiadanie nezapne, nemusí vám byť dovolené vziať si ho na palubu.

Všetky prenosné elektronické zariadenia väčšie ako mobilný telefón by ste však mali pri prechode cez bezpečnostnú kontrolu vybrať z príručnej tašky a umiestniť do samostatnej priehradky.

Na palube lietadla môžete používať elektroniku, existujú však obmedzenia. Počas vzletu alebo pristávania nebudete môcť používať zariadenia ako laptop, iPad alebo elektronická čítačka kníh. Mobilný telefón môžete používať iba vtedy, ak je nastavený na letový režim, čo sa však môže líšiť od konkrétnej leteckej spoločnosti.

Väčšina leteckých spoločností nepovoľuje používanie elektronických cigariet počas letu. Pred cestou sa informujte u svojej leteckej spoločnosti.

Niektoré elektronické zariadenia je možné používať počas celého trvania letu bez obmedzenia, napríklad:

  • kardiostimulátory;
  • načúvacie prístroje;
  • implantované lekárske zariadenia;
  • elektronické nervové stimulátory.

Odporúčania na používanie elektronických zariadení na palube lietadla

Mobilný telefón môžete mať v príručnej taške, kabelke alebo kufríku. Letecká preprava však prináša isté obmedzenia týkajúce sa používania mobilu počas letu, no stále ho môžete používať v režime “offline” alebo v režime “v lietadle”.

Aktivácia režimu “v lietadle” automaticky zastaví pripojenie telefónu k telefónnym sieťam, mobilným dátam, WiFi a Bluetooth. To znamená, že nebudete môcť uskutočňovať ani prijímať hovory ani správy, prenášať dáta cez Bluetooth ani sa pripájať na internet.

Je to z toho dôvodu, že lietadlá sú plne závislé na elektronických komunikačných a navigačných systémoch a používanie telefónu môže tieto systémy rušiť. Niektoré letecké spoločnosti poskytujú Wi-Fi, ku ktorej sa viete pripojiť aj počas letu, avšak iba v režime “v lietadle”.

Ak plánujete pracovať na notebooku, vezmite si so sebou nabíjačky a adaptéry. Uistite sa, že je váš počítač počas prepravy vhodne zabezpečený, malé otrasy a turbulencie by ho mohli poškodiť.

Tip: Ak letecká spoločnosť povoľuje dve príručné batožiny, odporúčame použiť tašku na notebook. Ak nie, použite pred vložením do vozíka ochranné textilné puzdro. Ušetrite si starosti s batožinou pomocou kabínového kufra v štandardných rozmeroch.

Prenosné elektronické zariadenia sú náchylnejšie na zlyhanie pri používaní alebo počas nabíjania. Preto je potrebné sledovať všetky zariadenia, ktoré máte pri sebe. Dávajte pozor, aby nespadli na zem a nikdy ich nenechávajte bez dozoru počas nabíjania. Keď ich nepoužívate, je lepšie ich úplne vypnúť.

Nepovolené elektronické zariadenia

Prenosné elektronické zariadenia sú v lietadle povolené, avšak mali by ste im urobiť priestor v príručnej batožine. Jednak preto, aby ste sa k nim ľahko dostali počas kontroly – ako sme už písali vyššie -, jednak preto, že žiadne zariadenia s lítiovými batériami nepatria do batožinového priestoru.

Existuje však aj rad zariadení, ktoré letecké spoločnosti vôbec nepovoľujú, alebo povoľujú prevážať iba v príručnej batožine. Napríklad malé dopravné prostriedky poháňané na dobíjacie batérie a akumulátory, ako sú segway, hoverboard, elektrické kolobežky, e-biky a pod., sú mnohými leteckými spoločnosťami zakázané.

V celej Európskej únii platí, že cestujúci nemôžu mať pri sebe vo vyhradených bezpečnostných priestoroch a na palube lietadla palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie náboja. To zahŕňa aj elektronické hračky ako repliky zbraní.

Za prenosné elektronické zariadenia sa nepovažujú ani nadrozmerné elektrické hudobné nástroje. Malý hudobný nástroj, ktorý sa nezmestí do príručnej batožiny, je možné spravidla vziať na palubu lietadla, ak je zabalený v ochrannom obale, bolo preň zarezervované extra sedadlo a bol zaň zaplatený príslušný poplatok. Väčšie hudobné nástroje ako bicie či harfa sa prepravujú v nákladom batožinovom priestore lietadla.

Tipy, ako zvládnuť dlhý let

Na začiatku sme vám sľúbili zopár tipov, ako zvládnuť niekoľkohodinovú prepravu lietadlom. V dnešnej dobe je najjednoduchšie vziať do rúk mobil alebo tablet a hrať obľúbené hry či pozerať film alebo rozprávku. Je to v poriadku, no odporúčame si obsah radšej stiahnuť priamo do zariadenia. Filmy, poskytované priamo leteckou spoločnosťou, sú vždy vítaným bonusom.

Tip: Viete, ako sa pripraviť na služobnú cestu?

Zabiť nudu dokážete aj inými spôsobmi, napríklad:

  • spoločenské hry – Trochu nostalgie? Prečo nie? Ak cestujete viacerí, výbornou alternatívou sú hry ako Človeče, nehnevaj sa!, šach, karty, vyskúšajte rôzne hlavolamy, alebo sa zabavte hrami na papieri či vyfarbovaním obrázkov.
  • čítanie kníh – odložte elektronické čítačky kníh a pribaľte si viazanú knihu. Solídnu ponuku knižných titulov v tradičnej väzbe nájdete v obchodoch na letiskách.
  • rýchly jazykový kurz – vylovte z batožiny jazykovú príručku a memorujte základné frázy, ktoré sa vám v cieľovej krajine zídu.
  • nadviažte kontakty – ak ste zhovorčivý typ, nebude pre vás nič zložité nadviazať kontakt so spolusediacim. Boli by ste prekvapení, ako rýchlo plynie čas v družnom rozhovore.

Na záver

Čo pre vás znamená lietanie? Je to iba spôsob prepravy, alebo si užívate únik od povinností, kolegov a susedov? Je na vás, či ostanete “na dráte” alebo sa dáte “offline” a budete iba relaxovať.

Pravidlá a predpisy leteckých spoločností sa neustále vyvíjajú a menia. Líšia sa nielen medzi leteckými spoločnosťami, ale aj medzi rôznymi letiskami. Preto odporúčame pred odletom dôkladne prejsť aktuálne pravidlá vybraných aeroliniek, letísk a krajín, do/z ktorých cestujete.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: freepik.com