ZDIEĽAŤ
Kempovanie s deťmi: ako sa naň pripraviť, aby to nebol boj o život, ale výnimočný čas strávený s rodinou
Kempovanie s deťmi: ako sa naň pripraviť, aby to nebol boj o život, ale výnimočný čas strávený s rodinou

Všeobecným trendom vo výchove a vzdelávaní detí je: ukázať deťom svet. Rodiny cestujú do zahraničia k moru alebo na hory, aby zažili niečo nezabudnuteľné. A pritom stačí vybehnúť do prírody kúsok za mesto, alebo sadnúť do auta a za cieľ si zvoliť niektoré zo slovenských veľhôr, v ktorých môžete zažiť rovnako výnimočné dobrodružstvo. Zoberte svoje deti kempovať a ukážte im, aké prírodné bohatstvá máme u nás doma.

Život sa za posledné desaťročia dramaticky zmenil. Zatiaľ čo kedysi bolo bežné, že deti trávili vonku dlhé hodiny, dnes ich skôr nájdete pri televízore, počítači alebo s mobilom v ruke. A práve kempovanie je spôsob, ako ich dostať na čerstvý vzduch a zapojiť ich do rôznych aktivít spojených s poznávaním prírody. Viete, ako sa na kempovanie s deťmi pripraviť? Na čo nezabudnúť a na čo si dať pozor?

Výhody kempovania s deťmi

Aj vy máte nádherné spomienky na detstvo, keď vás na stanovačku brávali vaši rodičia či starí rodičia?

Dnes je takýto spôsob relaxu oveľa prístupnejší, ako tomu bolo kedysi. Či už ste milovníkom nedotknutej prírody a radi zdolávate výzvy, alebo dávate prednosť veľkým upraveným autokempingom s takými vymoženosťami, ako sú pitná voda, elektrina, sprcha, toaleta a pod., kempovanie môže byť skutočne naplňujúcim zážitkom.

Vyrazte teda na miesta, ktoré vám utkveli v pamäti z vášho detstva, alebo vyskúšajte niektorý z našich tipov na kemping na Slovensku a vyťažte maximum z benefitov, ktoré rodinné kempovanie prináša.

Kempovanie znižuje stres a zlepšuje náladu

V práci, v škole, doma. Všade na vás čakajú nejaké úlohy a povinnosti, niečo, čo sa musí vyriešiť hneď, lebo zajtra by už bolo neskoro. Na kempovaní je nádherné to, že všetok tento zhon necháte za sebou a uniknete do prírody.

Môžete sa uvoľniť, relaxovať, robiť veci bez pocitu, že musíte niekomu niečo dokázať alebo s niekým súťažiť. Navyše môžete sa odpojiť. Jupí, žiadny internet, žiadne správy a e-maily, žiadne sociálne siete. Práve naopak, teraz máte jedinečnú príležitosť vytvoriť si vlastnú “sieť”, ktorej členmi budú iba mama, otec a vaše deti.

Kempovanie učí základné zručnosti prežitia

Deti sa naučia, ako bezpečne založiť táborák, ktoré rastliny sú jedovaté a z ktorých si môžu uvariť čaj. Naučia sa bezpečne pohybovať po lese, loviť ryby, viazať uzly, poskytnúť prvú pomoc, filtrovať vodu pred pitím, postaviť improvizovaný stan, čítať mapy a ďalšie zručnosti, ktoré môžu zužitkovať neskôr vo svojom dospeláckom živote a odovzdať ich vlastným deťom.

Kempovanie dáva deťom slobodu objavovať a podporuje kreativitu

Možnosť slobodne sa hrať, skúmať a objavovať a vo všeobecnosti sa správať tak, ako by sa deti mali, je jedným zo životne dôležitých prvkov, ktoré mnohým deťom v modernom živote chýbajú. Rodičia v dnešnej dobe málokedy spustia svoje deti z dohľadu. Radšej ich pošlú ku kamarátom s hernou konzolou, len aby sa im na ihrisku či v parku nič nestalo.

Ak sa na kempovanie vyberiete do autokempingu, čaká na vás relatívne bezpečné prostredie, kde sa deti môžu dosýta vyblázniť. Táto sloboda v kombinácii s prirodzeným prostredím je skvelý spôsob, ako podporiť detskú kreativitu. Namiesto toho, aby sa deti pri zábave spoliehali na tablet alebo smartfón, využívajú svoju predstavivosť na hranie hier a zábavu.

Kempovanie buduje odolnosť a sebadôveru

Spánok pod hviezdami môže byť pre niektoré deti spočiatku trochu strašidelný. Určite sa odporúča pri prvom kempovaní využiť klasický rodinný stan, strešný stan na strechu auta alebo obytný modul do dodávky, ktoré vás udržia v suchu a bezpečí.

Kempovanie ako také je však vynikajúci spôsob, ako budovať odolnosť detí a zvyšovať ich sebavedomie. Budovanie sebadôvery u detí začína tým, že ich začleníte do plánovania, prípravy aj rozhodovania.

Aby ste to dosiahli, musíte sa naučiť ustúpiť a nechať svoje deti riskovať, rozhodovať sa, riešiť problémy a pod. Môžu pomôcť postaviť stan a rozložiť oheň, zúčastniť sa prípravy jedla, vybrať aktivitu a viesť ju, riešiť nečakané problémy, ako napríklad pretekajúci stan, zlé počasie a pod.

To všetko sú skvelé spôsoby budovania odolnosti. Keď deti zistia, že sa dokážu efektívne vyrovnať s nepriazňou osudu, stanú sa z nich odolnejší a sebavedomejší jednotlivci.

Kempovanie umožňuje resetovanie spánkového cyklu

Koľkokrát ste skutočne vstali pri východe slnka alebo išli spať pri západe slnka? Je vedecky dokázané, že kempovanie resetuje váš spánkový cyklus, takže krátky výlet môže pomôcť každému cítiť sa oddýchnutý a plný energie.

Keď kempujete, jediné budíky, ktoré máte, sú slnko a štebot vtákov. Vstávanie na zvuky prírody a nie na budík je niečo, čo by mal zažiť každý.

Kempovanie učí deti, že menej je oveľa viac.

Kempovanie je o jednoduchosti a skromnosti. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako ukázať deťom, že aj takto to funguje. Vonku nepotrebujú neustálu zábavu a stimuláciu, namiesto toho ju hľadajú sami.

Niekoľkochodové obedy a večere sú nahradené jednoduchými jedlami pripravenými na ohni, hry na smartfóne sú vymenené za stolové hry a čas strávený pri ohni namiesto televízora je tiež na nezaplatenie. Kempingové víkendy im vo všeobecnosti ponúkajú „menej“ z hľadiska „hmotného“, ale oveľa viac z hľadiska zážitkov.

Ako sa pripraviť na rodinné kempovanie?

Myšlienka prespať cez noc s deťmi v divokej prírode môže byť na prvý pohľad zdrvujúca. Aj keď si to vyžaduje určité plánovanie a prípravu, takýto výlet nie je neuskutočniteľný. Všetko, čo potrebujete, je trocha prípravy, správne vybavenie a pozitívne myslenie. Ako sa pripraviť na stanovanie s deťmi?

1.   Kempujte na svojom dvore

Váš prvý kemping nemusí byť ďaleko od domova. Môže to byť na vašom vlastnom dvore alebo blízko bydliska. Je to šikovný spôsob, ako odhadnúť, ako to bude prebiehať, čo si vziať so sebou a bez čoho sa zaobídete. Takéto skúšobné kempovanie vám pomôže zistiť, ako vaše deti zvládnu spanie v stane, nočnú toaletu a pod.

2.   Vyberte si vhodný tábor či autokemping

Výber autokempingu bude závisieť od niekoľkých faktorov. Keď kempujete s deťmi, všetko by malo byť o zábave. Súkromné ​​kempingy majú zvyčajne najviac aktivít, ktoré môžu rodiny robiť spoločne. Sú tam podmienky pre volejbal, bazény, pláže, detské ihriská, skákacie hrady, grily, amfiteátre, prístup k jazeru alebo vodnej nádrži a s tým súvisiace vodné športy a ďalšie.

Skúsení kempisti alebo rodiny so staršími deťmi môžu ísť do náročnejších, odľahlejších oblastí, ktoré sú vhodné na kempovanie a zároveň sú dostatočne vzdialené od ostatných ľudí.

3.   Naplánujete si aktivity

Pred odchodom je vhodné pripraviť plán a stanoviť si ciele. Pozvite k tomuto plánovaniu všetkých členov rodiny, aby ste sa vyhli prekvapeniu alebo záchvatom hnevu, keď už budete v cieli. Urobte si rýchly prieskum toho, čo môžete vo vybranej oblasti robiť, a poskytnite svojim deťom zoznam možností.Kempovanie s deťmi: ako sa naň pripraviť, aby to nebol boj o život, ale výnimočný čas strávený s rodinou

Porozprávajte sa o tom, čo by chcel každý člen rodiny na výlete robiť. Môžete si napríklad zarybárčiť, k tomu si možno budete musieť požičať kanoe alebo kúpiť napríklad skladací kajak. Možno vás zláka paddleboarding, alebo niečo na súši? Cyklistika, turistika, náučné chodníky a pod. Majte vždy záložný plán pre prípad, že by sa ozvalo: “My sa nudíme!”

4.   Buďte pripravení

Teraz, keď už viete, čo plánujete na výlete robiť, máte prehľad o tom, čo si so sebou zobrať.

Skautské motto „Buď pripravený“ má vo svete kempingu významne miesto. Samozrejmosťou je rodinný stan a spacie vaky, okrem toho by ste mohli potrebovať:

  • Lekárnička – dobre zásobená a doplnená;
  • Kempingové matrace, postieľky alebo penové podložky;
  • Vankúše a prikrývky;
  • Pršiplášte alebo iný nepremokavý vrchný odev;
  • Baterky;
  • Extra batérie, prípadne powerbanka;
  • Palivové drevo;
  • Kempingový varič a palivo;
  • Kempingová lampa a palivo;
  • Základné cestovné kuchynské náradie vrátane otváračov na konzervy;
  • Kuchynský a jedálenský riad;
  • Nádoba na vodu a niekoľko vodotesných nádob;
  • Chladiaci box alebo chladnička,
  • Čistiaci prostriedok na riad a odpadkové vrecia;
  • Základné ručné náradie na drobné opravy;
  • Opaľovací krém a repelent;
  • Vhodné oblečenie;
  • Hygienické a toaletné potreby;
  • Hry pre deti.

5.   Naplánujte si stravovanie

Hladní táborníci sú nešťastní táborníci. Nechajte svoje deti, aby vám pomohli s plánovaním stravovania. Opýtajte sa ich, čo by chceli jesť a aké maškrty by ich potešili. Stavte na jedlá, o ktorých viete, že im budú chutiť, teraz nie je čas na kulinárske pokusy. Majte pripravené občerstvenie, ktoré zaženie hlad počas cesty a k dispozícii bude aj v kempingu.

Varte jednoduché jedlá s minimom potrebných surovín. Všetko, čo je možné, si pripravte doma. Zamerajte sa najmä na jedlá, ktoré môžete pripraviť na ohni pod hviezdami.

6.   Zostaňte v suchu

Nič nepokazí zábavu z rodinného kempovania viac, ako keď vy alebo vaše deti zmoknete. Aby ste zostali v suchu, dajte si záležať na kvalitnej výstroji do dažďa, ako sú nepremokavé topánky, vodeodolný vrchný odev a pod. Stan a spacie vaky udržujte vždy suché.

  • Pod stan rozprestrite nepremokavú plachtu. Zložte ju tak, aby presne zodpovedala jeho rozmerom. Ak časť plachty vyčnieva mimo stan, môže zachytávať dažďovú vodu, ktorá sa bude zbierať priamo pod stanom.
  • Ak dôverujte svojmu starému stanu, vezmite si so sebou aspoň tesniaci prostriedok na švy. Ten kúpite vo väčšine obchodov s outdoorovým alebo športovým tovarom.
  • V noci majte všetky spacie vaky v strede stanu tak, aby sa nedotýkali stien. Kondenzácia na stenách stanu v noci môže premočiť spacie vaky, a to aj bez dažďa. Ak je to možné, nechajte jedno-dve okná trochu pootvorené, aby sa minimalizovala kondenzácia v stane.

7.   Myslite na bezpečnosť

Pri každej akcii s deťmi je potrebné predvídať nečakané zvraty. Ak už máte takéto výlety za sebou, viete, na čo si dať pozor pri cestovaní s deťmi. Keď sa dostanete do kempingu, stanovte základné pravidlá, kde sa môžu vaše deti túlať, kam až môžu zájsť a porozprávajte sa o tom, čo by mali robiť, ak sa stratia.

Buďte si vedomí určitých prvkov v kempe, ktoré môžu byť nebezpečné – blízka cesta, rýchlo sa pohybujúci potok, strmý útes. V noci sa uistite, že majú prístup k baterke alebo čelovke.

A nakoniec, zistite si najrýchlejšiu cestu k najbližšej pohotovosti alebo zdravotnému stredisku pre prípad núdze.

Na záver

Kempovanie je hodnotným a zmysluplným zážitkom pre celú rodinu. Je to skvelý spôsob, ako spolu tráviť čas a vytvárať spomienky, ktoré zostanú na celý život. Zábavný a pohodlný útek od zhonu každodenného života v objatí nedotknutej prírody alebo v bezpečí autokempingu, ktorý ponúka možnosti na nové priateľstvá.

Ak sa vám nepodarí zorganizovať perfektný výlet na prvýkrát, nevzdávajte sa. Poučte sa na svojich chybách. Nabudúce to určite bude lepšie. Hlavne sa bavte a užívajte si prítomnosť svojich najmilších.

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

 

Obrázky: https://unsplash.com