ZDIEĽAŤ

Nenáročné prechádzky v prírode, potulky po horách či náročnejšia turistika pre zdatných jedincov. Všetci to poznáme a každý z nás si vyberá podľa svojich možností a schopností. Avšak čo tak vyskúšať niečo nové, otestovať si svoje schopnosti a odvahu a vydať sa na nočný pochod? Znie to zaujímavo, avšak na takúto nočnú turistiku sa musíme svedomite pripraviť. Teplé oblečenie, pevná obuv, ručné baterky, čelovky či nočné videnie na orientáciu, to všetko je len malá časť našej výbavy, ktorú budeme na takýto výlet potrebovať.

Klasickú dennú turistiku pozná snáď každý a každý zdravý jedinec je bez problémov zvládne a mnohí z nás si ju dokonca obľúbia na celý život. Každý si môže vybrať presne to čo mu vyhovuje, terén, oblasť, náročnosť, doslova čokoľvek. Avšak ako náhle príde reč na nočnú turistiku či dlhé nočné pochody, drvivá väčšina z nás povie, tak toto nie je nič pre mňa. A mnohokrát je to naozaj tak. Tento druh turistiky naozaj nie je pre každého a to z objektívnych dôvodov, ktoré snáď nemusím bližšie vysvetľovať. Nočný pochod je niečo úplne iné a neoplatí sa ho podceniť.

V prvom rade, na nočný pochod sa môžete vydať len ak ste plne zdravotne v poriadku, netrápi Vás žiadna choroba či zranenie a musíte naň vyraziť dostatočne odpočinutí a plní sily. Nechceme predsa aby sa náš nočný výlet zmenil na trápenie a boj s prírodou, ktorý nám nakoniec pokazí celý zážitok z inak úžasnej a vzrušujúcej nočnej turistiky.

Čo by ste si mali určite pribaliť na nočný pochod?

Základom úspešného nočného pochodu je nestratiť sa! Pokiaľ sa teda rozhodnete vyraziť na nočný pochod mali by ste zvoliť trasu, ktorú už dobre poznáte a na ktorej ste si istí. Nevydávajte sa na nočné pochody do neznámeho prostredia, pokiaľ nie ste naozaj skúsení turisti. Každopádne aj keď zvolenú trasu dobre poznáte, nezaškodí mať pri sebe turistickú mapu, ktorá sa vždy zíde.

Alfou a omegou je dobre si vidieť pod vlastné nohy, byť opatrný a neustále si dávať pozor na terén, po ktorom kráčame. V tme sa Vám ľahko môže stať, že sa potknete, spadnete a nepríjemné zranenie je na svete. To je to posledné čo potrebujete. Počas jasnej noci a na otvorenom priestranstve je orientácia niekedy až prekvapujúco jednoduchú, viditeľnosť výborná a Vy môžete napredovať veľmi rýchlo. Avšak ako náhle husté mraky neprepustia mesačný svit môžete sa ocitnúť v nepreniknuteľnej tme. To isté Vás čaká v hustom lese a vtedy je úplne jedno či je noc jasná alebo zamračená. Nezostáva Vám nič iné len spoľahnúť sa na vlastný zdroj svetla.
Existuje niekoľko rôznych druhov svietidiel, ktoré by ste mohli na svojej výprave potrebovať. Snáď úplnou samozrejmosťou je klasické ručné svietidlo, ktoré je malé praktické ľahké a môžete ho mať neustále pri sebe a kedykoľvek ho pohotovo použiť. Ručná baterka Vám osvieti cestu pred Vami či posvieti aj do väčšej diaľky ak je treba. Taktiež môžete využiť dobre známu a obľúbenú čelovku. Mnoho ľudí ju používa veľmi rado nakoľko Vám umožňuje mať voľné ruky. Môžete sa tak nimi opierať o palicu pri chôdzi alebo si rukami pomáhať pri stápaní strmím terénom, zatiaľ čo čelovka spoľahlivo svieti presne tam, kam sa pozeráte. Posledným typom svietidl, ktoré by ste mohli potrebovať sú rôzne malé prenosné lampy, ktoré Vám dobre poslúžia ak sa niekde utáboríte a potrebujete osvietiť priestor okolo Vás. Samozrejme nezabúdajte na dostatočnú zásobu batérií, pre prípad potreby.

Trochu špecifickejším zariadení, ktoré by ste mohli využiť sú okuliare na nočné videnie. Ide o klasický prístroj na nočné videnie, ktorý umožňuje jeho užívateľovi vidieť aj v úplnej tme. Okuliare na nočné videnie sú špecifické tým, že nezväčšujú a nepribližujú sledovaný obraz, aby ste sa dokázali v priestore dobre orientovať. Sú pevne prichytené špeciálnou montážou priamo na hlavu, a teda aj v tomto prípade máte voľné ruky. Nočné videnie funguje tak, že zbiera zbytkové svetlo z okolia a znásobuje ho tak, aby z neho vytvorilo viditeľný obraz. Taktiež využíva odrazené IR svetlo z vlastného zdroja, takže dokáže “vidieť“ aj v čierno čiernej tme.

wPosledná vec, na ktorú netreba zabudnúť je ochrana pred nízkymi nočnými teplotami a spočíva vo viacerých prvkoch. Základom je kvalitné teplé oblečenie a pevná a teplá obuv. Najideálnejšie je obliecť si špeciálne turistické alebo aj poľovnícke oblečenie. Ochranu pred chladom či mrazom netreba nikdy zanedbať, pretože v studenom počasí by sme si ľahko mohli privodiť podchladenie a následné zdravotné ťažkosti. Pokiaľ máme v pláne sa v noci niekde utáboriť, je dobré mať nepremokavý stan a teplý spacák.

Dúfam, že teraz už máte lepšiu predstavu o tom, ako sa vhodne pripraviť na nočnú turistiku. Samozrejme praktických rád a doporučení by sme mohli uvisť ešte mnoho, avšak to si necháme na budúce. Takže hor sa na hory!