ZDIEĽAŤ

Iste ste zaregistrovali, či už na našich alebo zahraničných cestách dopravnú značku na ktorej je vyobrazené nejaké zviera, či už divé alebo hospodárske. Takéto značenie možno u detí vyvoláva humorné asociácie, no my dospelí vieme, že by sme mali zbystriť pozornosť na najvyššiu možnú mieru. Ide totiž o vyznačenie úsekov, kde je vysoká pravdepodobnosť zrážky so zverou v dôsledku ich intenzívnejšieho výskytu.

Je to proste tak. Zvieratá žijúce na našom území počas roku migrujú po veľkom území napriek tomu, že každé z nich obľubuje svoje teritórium. Vedie ich k tomu denná doba, počasie, obdobie párenia a pod. Tento fenomén nezastavia ani ľudské obydlia a cestné stavby. Niežeby neboli opatrné, keď im skrížia cestu vozovky. No predsa len, akonáhle sa na nich rúti železná obluda, ťažko od nich očakávať racionálne správanie. Zviera vtedy koná vyslovene inštinktívne, čiže nikdy neviete dopredu predpokladať, čo spraví.

Migrujúce divé zvieratá si hľadajú nový domov a potravu

Z toho dôvodu bývajú osadené príslušné dopravné značky, aby sme my, šoféri zbystrili pozornosť a prispôsobili tomu náš spôsob jazdy – každý z nás sa predsa chce vyhnúť nepríjemnostiam s havárie hocijakého typu. Zrážky so zverou sa síce vyskytujú po celý rok, no v období od jesene do jari predsa len bývajú o niečo častejšie. Letná a jesenná žatva ich oberie o potravu a prirodzené útočisko, kde sa môžu schovať pred človekom a inými predátormi, a tak si hľadajú iné, rovnako vhodné miesta. Opúšťajú tak svoje vymedzené teritória a migrujú do vzdialenejších oblastí.

Keďže zvieratá, ktoré nepovažujeme za domáce a hospodárske, sú mimoriadne plaché a presúvajú sa z miesta na miesto najčastejšie za súmraku a svitania, čiže pod rúškom tmy. Okrem iného, vtedy sú aj najaktívnejšie. Hľadajú si intenzívne potravu. V zimných mesiacoch nepohrdnú dokonca ani technickou soľou, ktorou posýpajú cestári naše vozovky ak výdatne nasneží, alebo ak sa na nich vytvorí poľadovica – čo samo osebe bezpečnej zimnej jazde veľmi nepomáha.

Dodržujte všeobecne platné zásady pri strete so zverou

Čo ale robiť keď sa z ničoho nič stretnete zoči voči napríklad s jeleňom na ceste? V každom prípade musíme, čo najskôr znížiť rýchlosť na minimum, alebo začať intenzívne brzdiť. Doporučujeme nevykonávať prudké úhybné manévre, pretože čelný náraz s mohutnou zverou je vždy o niečo prijateľnejší než bočný. Akonáhle zastavíme, stlmíme svetla, aby nedošlo k oslneniu zveri a tým pádom k jej ustrnutiu. Trúbením potom následne zaženieme zver mimo vozovku.

Ak už sme nedokázali zrážke zabrániť, vystúpme z auta, prehliadneme zranené, alebo uhynuté zviera a privoláme políciu. Tá zdokumentuje miesto zrážky, privolá lesníkov alebo strážcu príslušného revíru, a ten označkuje uhynutý kus na to určenou známkou. V žiadnom prípade sa nesnažte zranenú alebo mŕtvu zver nakladať do auta, pretože sa tým vystavujete trestnému činu pytliactva. Maximálne telo odtiahnite na okraj cesty. Nemusíte sa obávať pokuty zo strany polície, lebo zrážka so zverou je klasifikovaná ako vami nezavinená dopravná nehoda. Navyše zadokumentovanie miesta zrážky vám pomôže aj pri riešení poistnej udalosti. Odporúčame vám taktiež, aby ste si sami zdokumentovali túto udalosť.

Aj v zahraničí dokážu divé zvieratá narobiť veľké škody

Môžeme byť v istom smere radi, že žijeme na Slovensku, pretože v iných krajinách je divá zver oveľa početnejšia a agresívnejšia. Napríklad v južných častiach našej zemegule je zrážka so zverou doslova na dennom poriadku. V severských krajinách býva veľkým problémom sob polárny, ktorý je veľmi veľký a zrážky s ním mávajú často fatálne následky. Navyše sob býva odvážny, ba až agresívny. Vôbec, migrujúca zver narobí všade na svete veľké starosti a poisťovne sa majú čo obracať. Niekedy okrem značky znázorňnujúcej divú zver, najčastejšie jeleňa, sa u nás vyskytujú značky upozorňujúce na hospodársku zver v blízkosti fariem. V ich okolí sa zvyknú pásť najčastejšie kravy, býky, prípadne ovce, takže aj tam dbajte na zvýšenú opatrnosť.

Pre každý prípad si vždy zakúpte havarijné poistenie

Keďže škody pri strete so zverou bývajú vysoké, rozhodne stojí zato poistiť sa pre túto eventualitu vo vašej poisťovni. Poisťovne ju ponúkajú formou pripoistenia, alebo sa vzťahuje na havarijné poistenie auta, ktoré máte viacerí isto uzatvorené. Záleží aký rozsah havarijného krytia ste si zakúpili. Viete, nejde len o škodu spôsobenej na uhynutej zveri a vašom aute. Pri zrážke so zverou býva poškodený, vlastne zranení častokrát aj samotný vodič a jeho posádka. Zviera v dôsledku vysokej rýchlosti môže doslova preletieť vozidlom a tú spúšť, akú dokáže narobiť, tak o tej by vám dokázali poisťovne rozprávať.

Takže sme vám v krátkosti vysvetlili prečo sa môžete stretnúť na našich a zahraničných cestách s divou zverou alebo hospodárskymi zvieratami a prečo je nesmierne dôležité, aby bolo vaše vozidlo a celá posádka v tejto súvislosti poistená. Môžete zájsť do pobočky poisťovne, alebo sa poistiť cez internetovú a mobilnú aplikáciu pohodlne a rýchlo. Želáme vám čo najviac kilometrov bez nehody.